Autorské čtení Rýmařov

27.03.2022

V úterý 22. března se v Rýmařově uskutečnila beseda s autorským čtením mé knihy. Nikdy jsem v Rýmařově nebyl a za těch několik málo hodin mi město učarovalo svými přátelskými lidmi a atmosférou místní knihovny. Dostalo se mi vřelého a přátelského uvítání v knihovně vedené lidmi, kteří literaturou opravdu žijí. Budova knihovny je nově zrekonstruovaná a na besedy pro malé i velké čtenáře je bezesporu dobře připravena. O to víc si cením jejich podpory vydání mé knížky a toho, že jsem se s nimi setkal osobně. 

Na autorské čtení a s ním spojenou besedu dorazilo přibližně patnáct lidí, z nichž většina už knihu četla. Diskuse o tématech knihy byla zajímavá a poznamenaná současnou válkou na Ukrajině. Dystopické téma knihy v mnohých vyvolává otázky a pochybnosti, zda se opravdu něco podobného může stát. Válka na Ukrajině, kterou rozpoutal současný ruský režim, však na mnoho těchto otázek a pochyb odpovídá. Budoucnost není daná, současný mír a bezpečí, stejně jako rovnost a respekt mezi lidmi - nic z toho není dáno. Je to jen výsledek našeho každodenního snažení, naší neutuchající práce na demokracii, toleranci a liberalismu.

V průběhu besedy padlo množství dotazů. Nejvíce mě zaskočil dotaz směřující na případné zfilmování příběhu a můj výběr hlavních rolí. Jelikož jsem nad ničím podobným doposud nepřemýšlel, pomohla mi jedna z přítomných dam, když vesele a nadšeně řekla: "No, já se kupříkladu jmenuji Marie." Všichni jsme se od srdce zasmáli a slíbil jsem, že jakmile se budou vybírat herci do případného filmového zpracování, určitě budeme muset vybírat mezi čtenáři místní knihovny.

Děkuji za příjemný den a večer v Rýmařově, rád se do srdce Jeseníků brzy vrátím. Přeji všem v Rýmařově hodně klidu na čtení knih a šťastnou ruku na výběr autorů, kterým pomohou s vydáním knihy.