Vykořenění

Napínavý příběh z blízké budoucnosti odehrávající se o Vánocích v oblasti Sudet. Budou ale svátky šťastné i v době, kdy se vynořující démoni z minulosti setkají s chudobou místního kraje? 

Přicházejí Vánoce a sníh pokrývá malé sudetské město v česko-polském příhraničí. Lidé se připravují na další svátky v kruhu svých nejbližších. Ale jako by i štiplavý pach kouře ve vzduchu naznačoval, že letos je cosi jinak. Do města z Německa přijíždí Julia rozprášit popel své babičky vyhnané z pohraničí po válce. Její setkání s Tomášem utíkajícím před svou jinakostí bude pro oba osudné. Stejně jako jejich střet s knězem, který si na přípravě Vánoc dal náležitě záležet. Příběh přináší pohled do (možné) blízké budoucnosti, kde se stejně jako před desítkami let vytyčují zóny, kam mají někteří vstup zakázán. Vypráví o útěku člověka před sebou samotným a démonech skrytých pod bílým sněhem.

Koupit knihu

Kniha je k dostání jak přímo u nakladatele na webu Pointa.cz (ideální pro osobní odběr v Praze), tak u většiny známých knihkupců. Vybrat si můžete například z možností níže:

Betačtenáři o knize

Krátké recenze prvních betačtenářů.

"Kniha Vykořenění není jen napínavým příběhem s kriminální zápletkou, dokreslený tíživou zimní atmosférou odlehlého města. Přináší také velmi citlivý vhled do sociální problematiky regionu, zpustošeného všemi režimy, které se přes něj v pohnuté historii posledního století přehnaly, a do psychologie lidí s touto krajinou spojených. Lidí, kteří zápasí se svými vnitřními problémy, způsobenými rodinným či osobním traumatem, tíživou ekonomickou situací nebo prostě faktem, že nejsou jako ostatní a nezapadají tak snadno do škatulek, do kterých je společnost tlačí."

- Míla Palánová, betačtenářka

"Na stránkách Vykořenění se seznámíme s příběhem hlavních postav, které se malinko hledají, snad se i cítí vykořeněné. Autor nám dává nahlédnout do jejich hlav, jejich intimity. Tyto vnitřní dialogy mě moc bavily. Rodící se přátelství hlavní dvojice se odehrává v prostředí pochmurných Sudet, navíc na pozadí znepokojivých událostí. Bylo velice zajímavé sledovat, jaký postoj zaujmou k dění ve městečku jeho obyvatelé."

- Martin Káňa, betačtenář

"Vykořenění je poutavým setkáním osobitých postav, jejichž charaktery byly formovány nejen místy, ve kterých vyrostly, ale trochu překvapivě především společnou, mnohdy temnou historií, kterou znají už jenom z vyprávění či školních lavic. Příběh posazený do blízké budoucnosti zradikalizované a rozdělené společnosti, skvěle kombinuje historické prvky s někdy až thrillerovou linkou. Skvělá prvotina!"

- Jiří Malina, betačtenář

"Český knižní trh nabízí stále víc a víc knih, které se obracejí do naší nedávné minulosti, snaží se vypořádat s minulými režimy a své čtenáře edukují v mnoha příbězích založených na skutečných událostech, které by jinak byly odsouzeny k zapomnění. Ivo Skopal ve své prvotině k tomu všemu nabízí vztyčený ukazováček v podobě alternativní budoucnosti, která se ale ve světle populistického politického pozlátka nejeví až tolik neskutečně. Když si k tomu přidáte lehce detektivní zápletku, komplikovanou sociální situaci bývalých Sudet a atmosféru Jeseníků, dostanete zajímavý literární debut. Děj čtenářsky vděčně odsýpá, je osazený uvěřitelnými postavami a dobře vykresluje prostředí maloměsta, jehož obyvatele mimoděk stále ovlivňuje dávná minulost a předsudky tu jdou ruku v ruce s absencí kritického myšlení. Jakkoliv kniha potřebuje ještě redakční zásah, zaslouží si svoje místo na pultech knihkupectví."

- Jana Zdvihalová, betačtenářka

"Při čtení této knihy jsem měla pocit, že ji vnímám dvěma kanály či jako dvojí čtenář. Ten první z nich prahne po příběhu, který je plný vzrušujících situací s postupně narůstajícím napětím, tak jako je tomu například u detektivních příběhů. Ovšem ten druhý mě vedl k neustálému zamýšlení a procítění každé z postav, poznání jejích stínů a světel. Nořil mě do hloubky a toužil poznat, co je za tím. Pořád jsem se sama sebe ptala Jak to vlastně dnes mezi námi je? Jak to je v každém z nás? Jak to vnímám uvnitř sebe já? Co jako společnost a každý z nás sám v sobě ještě skrýváme?

Kniha pro mě byla zajímavým propojením filozofie života, společenského dění současnosti a ne tak vzdálené minulosti, a to vše zajímavě propojeno v poutavém příběhu."

- Kateřina Malinová, betačtenářka

"Příběh s hořkou a dojemnou tématikou nutí čtenáře, ponořit se hlouběji do duše jednotlivých postav. Přináší odlišné světy a životní příběhy, které jsou zasazené do ponuré, ale záhadně přitažlivé krajiny. Kniha nabízí prostor k zamyšlení nad reálným světem a možným následkem lidských rozhodnutí a názorů.

Jde o těžké téma, se kterým si ale autor velmi dobře dokázal poradit. Knihu nelze přečíst jedním dechem, naopak nutí k zastavení a k reflexi reálného a literárního světa, což ji dělá ještě zajímavější."

- Petra Šmaterová, betačtenářka

O knize


V pátek 25. února jsme se sešli v Kabaretu Špaček při příležitosti křtu knihy Vykořenění. Večerem nás provázela Šárka Oplatková, hudební doprovod zajistil David Dudek a pohodovou atmosféru, dobré jídlo a pití pak zajistil kolektiv kabaretu.

Kniha začala vznikat na přelomu roku 2018 a 2019. Aniž bych chtěl prozradit detaily příběhu, níže naleznete některé z hlavních myšlenek a okolností, které mne k jejímu napsání dovedly.