Vykořenění

Napínavý příběh z blízké budoucnosti odehrávající se o Vánocích v oblasti Sudet. Budou ale svátky šťastné i v době, kdy se vynořující démoni z minulosti setkají s chudobou místního kraje? 

Přicházejí Vánoce a sníh pokrývá malé sudetské město v česko-polském příhraničí. Lidé se připravují na další svátky v kruhu svých nejbližších. Ale jako by i štiplavý pach kouře ve vzduchu naznačoval, že letos je cosi jinak. Do města z Německa přijíždí Julia rozprášit popel své babičky vyhnané z pohraničí po válce. Její setkání s Tomášem utíkajícím před svou jinakostí bude pro oba osudné. Stejně jako jejich střet s knězem, který si na přípravě Vánoc dal náležitě záležet. Příběh přináší pohled do (možné) blízké budoucnosti, kde se stejně jako před desítkami let vytyčují zóny, kam mají někteří vstup zakázán. Vypráví o útěku člověka před sebou samotným a démonech skrytých pod bílým sněhem.

Řekli o knize

Text v jeho první podobě už si přečetlo několik mých nejbližších a spolupracujících kolegů. Co na text říkají? A proč doporučili knihu všem, kteří nakonec knihu v crowdfundingu podpořili?

"Kniha Vykořenění není jen napínavým příběhem s kriminální zápletkou, dokreslený tíživou zimní atmosférou odlehlého města. Přináší také velmi citlivý vhled do sociální problematiky regionu, zpustošeného všemi režimy, které se přes něj v pohnuté historii posledního století přehnaly, a do psychologie lidí s touto krajinou spojených. Lidí, kteří zápasí se svými vnitřními problémy, způsobenými rodinným či osobním traumatem, tíživou ekonomickou situací nebo prostě faktem, že nejsou jako ostatní a nezapadají tak snadno do škatulek, do kterých je společnost tlačí."

- Míla Palánová, betačtenářka

"Na stránkách Vykořenění se seznámíme s příběhem hlavních postav, které se malinko hledají, snad se i cítí vykořeněné. Autor nám dává nahlédnout do jejich hlav, jejich intimity. Tyto vnitřní dialogy mě moc bavily. Rodící se přátelství hlavní dvojice se odehrává v prostředí pochmurných Sudet, navíc na pozadí znepokojivých událostí. Bylo velice zajímavé sledovat, jaký postoj zaujmou k dění ve městečku jeho obyvatelé."

- Martin Káňa, betačtenář

"Vykořenění je poutavým setkáním osobitých postav, jejichž charaktery byly formovány nejen místy, ve kterých vyrostly, ale trochu překvapivě především společnou, mnohdy temnou historií, kterou znají už jenom z vyprávění či školních lavic. Příběh posazený do blízké budoucnosti zradikalizované a rozdělené společnosti, skvěle kombinuje historické prvky s někdy až thrillerovou linkou. Skvělá prvotina!"

- Jiří Malina, betačtenář

"Český knižní trh nabízí stále víc a víc knih, které se obracejí do naší nedávné minulosti, snaží se vypořádat s minulými režimy a své čtenáře edukují v mnoha příbězích založených na skutečných událostech, které by jinak byly odsouzeny k zapomnění. Ivo Skopal ve své prvotině k tomu všemu nabízí vztyčený ukazováček v podobě alternativní budoucnosti, která se ale ve světle populistického politického pozlátka nejeví až tolik neskutečně. Když si k tomu přidáte lehce detektivní zápletku, komplikovanou sociální situaci bývalých Sudet a atmosféru Jeseníků, dostanete zajímavý literární debut. Děj čtenářsky vděčně odsýpá, je osazený uvěřitelnými postavami a dobře vykresluje prostředí maloměsta, jehož obyvatele mimoděk stále ovlivňuje dávná minulost a předsudky tu jdou ruku v ruce s absencí kritického myšlení. Jakkoliv kniha potřebuje ještě redakční zásah, zaslouží si svoje místo na pultech knihkupectví."

- Jana Zdvihalová, betačtenářka

"Při čtení této knihy jsem měla pocit, že ji vnímám dvěma kanály či jako dvojí čtenář. Ten první z nich prahne po příběhu, který je plný vzrušujících situací s postupně narůstajícím napětím, tak jako je tomu například u detektivních příběhů. Ovšem ten druhý mě vedl k neustálému zamýšlení a procítění každé z postav, poznání jejích stínů a světel. Nořil mě do hloubky a toužil poznat, co je za tím. Pořád jsem se sama sebe ptala Jak to vlastně dnes mezi námi je? Jak to je v každém z nás? Jak to vnímám uvnitř sebe já? Co jako společnost a každý z nás sám v sobě ještě skrýváme?

Kniha pro mě byla zajímavým propojením filozofie života, společenského dění současnosti a ne tak vzdálené minulosti, a to vše zajímavě propojeno v poutavém příběhu."

- Kateřina Malinová, betačtenářka

"Příběh s hořkou a dojemnou tématikou nutí čtenáře, ponořit se hlouběji do duše jednotlivých postav. Přináší odlišné světy a životní příběhy, které jsou zasazené do ponuré, ale záhadně přitažlivé krajiny. Kniha nabízí prostor k zamyšlení nad reálným světem a možným následkem lidských rozhodnutí a názorů.

Jde o těžké téma, se kterým si ale autor velmi dobře dokázal poradit. Knihu nelze přečíst jedním dechem, naopak nutí k zastavení a k reflexi reálného a literárního světa, což ji dělá ještě zajímavější."

- Petra Šmaterová, betačtenářka

Rozhovor o knize v Rýmařovském horizontu

Rozhovor vznikl před začátkem crowdfundingu knihy. Naleznete zde shrnuté hlavní myšlenky knihy, mou motivaci k sepsání či zasazení příběhu do krajiny Jeseníků a česko-polského příhraničí.

Inspirace, informace o crowdfundingu a tvorbě knihy


Dnes začíná poslední týden předprodeje a i když není vybráno ještě 100 % částky, je to pro mě neskutečné. Necelých 80 % - necelých 80.000 Kč (konkrétně zajímavých 79.799) je nádherné číslo. Věřím, že za těch osm zbývajících dní se podaří zbytek financí bez problému vybrat.

Máme za sebou prvních pět dní předprodeje a bylo to něco neskutečného! Vybralo se už víc než 40 % financí, které jsou k vydání knihy potřeba. Úžasné! Udělalo mi to obrovskou radost. Podpory si cením a o to víc se budu snažit, aby se finance vybraly a kniha opravdu vyšla.

V posledních dnech jsem si upřímně trochu oddechl, jelikož grafiku i naprostou většinu textů a dokumentů pro předprodej máme připravené. Sbíral jsem tak síly po prodělané nemoci, abych byl na další měsíc plný sil a společně jsme knihu úspěšně provedli předprodejem.

Po dlouhém procesu hledání, vybírání, opravování a hlasování jsme dospěli k finální podobě obálky. Obálka zachycuje zasněžený les v horách a krásně se doplňuje s příběhem, který se v horském prostředí uprostřed zimy odehrává. Krásně si hraje také s názvem knihy a svou ponurou a melancholickou atmosférou dává najevo celkovou náladu příběhu.

Už proběhl první předvýběr obálky. Z přibližně dvacítky návrhů jsem vybral dva, které se mi ke knize obecně nejvíc hodí. Názory blízkých a kamarádů mi moc nepomohly - každému se líbilo něco jiného a co pohořelo u jednoho, bylo favoritem druhého. Nakonec je to tak určitě na autorovi, kdo musí rozhodnout, jak kniha jako taková bude vypadat. A pro...

Předprodej se rychle blíží. Ač mi to připadá neskutečné, od začátku nás dělí míň jak měsíc. A čím blíže je, tím více ve stresu musí každý autor být, je to logické. Otázky jako "Připravil jsem dost cen?" nebo "Budou ty ceny pro někoho vůbec zajímavé", případně "A co když si tu knížku vůbec nikdo nekoupí?" se člověku honí v hlavě,...

Kniha začala vznikat na přelomu roku 2018 a 2019. Aniž bych chtěl prozradit detaily příběhu, níže naleznete některé z hlavních myšlenek a okolností, které mne k jejímu napsání dovedly.