Poprvé jsem neodolal umělé inteligenci

08.04.2024

Přestože jsem k umělé inteligenci dost skeptický, chtěl jsem vědět, pro co se tolik lidí nadchlo. Proto jsem nechal umělou inteligenci vytvořit obálku mé nové knihy. A docela to ujde.

Co se umělé inteligence (AI) týče, jsem dost skeptický. Ztráta kreativity, spoléhání se na nepřesné algoritmy, možnosti zneužití a vytváření škodlivého obsahu, to všechno se mi honí hlavou, když nad umělou inteligencí přemýšlím. Zároveň chápu přínosy, možnost zjednodušení práce, nahrazení opakujících se úprav textů, přípravu šablon a osnov, sbírání základních zdrojů pro delší texty. Těch přínosů bude neustále přibývat. A spolu s tím bude přibývat i zneužití, zakrnění našich současných schopností a závislosti na nových technologiích, které vlastní technologické firmy, čímž se jakákoli vládní kontrola umělé inteligence stává velmi náročnou.

Já chápu kreativní proces jako jednu z nejzajímavějších schopností našeho mozku, schopnost, která vyjevuje osobnost daného člověka, jeho zkušenosti, vzpomínky, nápaditost, a to se všemi omezeními, která jako lidé máme. Proto při psaní knih nechci nikdy přistoupit na tuto hru zjednodušení si práce, snahy sesbírání lepších nápadů, než na které bych přišel sám. Mně osobně to nepřijde fér jak ke všem spisovatelům, kteří psali před námi, tak také k těm současným, kteří se snaží psát pouze za pomoci své vlastní představivosti.

Přesto jsem se však nechtěl nechat připravit o možnost vyzkoušení schopností umělé inteligence, abych věděl, jak moc se v kreativním odvětví máme bát ztráty práce. Zkusil jsem si tak vytvořit zcela hypotetické obálky knihy, jak by mi je mohla vygenerovat umělá inteligence. Ještě před tím, než uvidíte obálku mé druhé knihy, jak ji vytvoříte grafička Hanka Maulerová, můžete se podívat na návrhy od umělé inteligence. Využil jsem nástroj Designer od Microsoftu, a musím říct, že některé z nich se mi docela líbí. Co říkáte?

Vypadá to, že tato forma vytváření obsahu určitě nějaké místo na trhu zaujme. Přesto jsem však přesvědčen, že kreativní profese budou existovat i v budoucnu. Jen se část naší práce změní. A lidé, kteří stále raději pracují s lidmi, ti se od umělé inteligence budou držet na míle daleko. Podle mě totiž není nic hrozivějšího, než svět, kde jsme se vzdálili přírodě a najednou se začínáme vzdalovat také zachycování světa pomocí naší představivosti.

I tak je však dobré vědět, o co přesně jde. Tak se mrkněte, co mi AI vygenerovala, když jsem jí zadal docela přesná zadání, která by odpovídala několika mým představám o obálce knihy. Hanka Maulerová vytvořila obálku hezčí a především hodnotnější. Proto bych nikdy umělou inteligenci nekladl na roveň či snad dokonce výš, než je práce lidská. Ta jediná totiž dokáže zachytit i duši a pocity člověka. A to nikdy žádný kus kódu nenahradí. Ať už ty obrázky vypadají sebelépe.

Pokud nechcete, aby vám unikly novinky ohledně vydání knihy, sledujte můj profil na Substack.