První beseda o literatuře za mnou

14.06.2021

V pátek 11. 6. 2021, několik měsíců před vydáním knihy, jsem měl tu čest být hostem na první besedě o literatuře. Na ZŠ a MŠ Klíček, jedné z krnovských základních škol, jsem se sešel s několika třídami a společně jsme diskutovali o literatuře, holokaustu, vydávání knih, předsudcích či budoucím povolání dětí. Beseda trvala hodinu a já z ní odcházel nabitý energií a optimismem. I když literatura a psaní opravdu není téma pro každého (což mi symbolizovalo několik znuděných pohledů, když jsem byl představen jako spisovatel), našlo se několik dětí, které téma zaujalo a tak jsem byl v průběhu besedy zasypáván jedním dotazem za druhým. 

Největší pozdvižení vyvolaly moje poznámky ze psaní knížky. V dobré víře jsem vytisknul některé mé pracovní listy a poznámky, na které jsem si kreslil vztahy mezi jednotlivými postavami, postup celého příběhu a logickou posloupnost jednotlivých událostí. Ve spěchu jsem si neprohlédl všechny poznámky, které dětem posílám - a tak byl alespoň důvod ke smíchu. Jedna z postav, učitelka na základní škole, měla u svého jména v závorce napsáno "kráva". To samozřejmě upoutalo pozornost dětí, takže jsme mohli slyšet, jak jedno po druhém postupně propukají v smích a šuškají si. V tu chvíli mě samozřejmě polil ledový pot, nebyl jsem si vůbec vědom, že by v poznámkách mělo být něco vtipného a člověk najednou neví, co mohlo děti tak pobavit. Nakonec jsme se tomu zasmáli všichni - jak učitelé, tak děti, a vykládali jsme si o černobílém vidění světa či lidí a o tom, že pokud o někom řeknu, že je to kráva, tak to samozřejmě neznamená, že ten člověk je skrznaskrz špatný. Nakonec to vedlo k přirozenému odbourání nervozity na obou stranách, za což jsem rád. Upřímně doufám, že jsem v někom vzbudil zájem o literaturu a odpověděl na některé otázky, které děti či pedagogy zajímaly.

Není jednoduché ostatním přiblížit proces tvorby knihy. Věřím ale, že jsme to společně na této krnovské škole zvládli a že ostatní besedy budou minimálně stejně tak úspěšné, jako byla tato. Moc děkuju za neskutečně milé přivítání všem pedagogům a dětem děkuju za jejich otázky, trpělivost a možnost besedu s dětmi vést.

Všem přeji co nejvíce odpočinku u kvalitní literatury a těším se na další besedy o literatuře a psaní knih.