Zredigováno

10.08.2021

Od konce crowdfundingové kampaně už uběhly dva měsíce a jsme tak téměř v půlce času, který spolu s kolegy máme na přípravu finální podoby textu. A dnes se můžu podělit o skvělou novinu. Včera jsem předal finální podobu zredigovaného textu sazečce k vysázení!

No dobře, řeknete si. Co to ale reálně znamená? Co znamená zredigovaný text, co dělá sazečka?

Od konce crowdfundingu jsme už stihli udělat několik věcí:

  1. Grafička připravila vstupní data pro sazečku - tedy vnitřní grafickou podobu knihy od velikosti písma až po úvodní stránky jednotlivých částí knihy.
  2. Redaktorka celý můj text pročetla, okomentovala, navrhla změny v textu. Změn bylo nespočet, u některých komentářů jsem se upřímně ze srdce zasmál a byl jsem rád, že text prochází tak pečlivou kontrolou, jelikož u některých míst původního textu by se určitě mnoho z vás nasmálo (nebo aspoň zvedlo obočí) :).
  3. Já jsem převzal text od redaktorky a celý ho přepracoval tak, aby byl kvalitnější. Trvalo mi to víc než dva týdny a docela jsem se u toho zapotil. Obnášelo to neustálou kontrolu, zda jedna změna neovlivní zbytek textu, zda smazání jediné věty nebude mít dopad na celý příběh a podobně.
  4. Společnými silami jsme s redaktorkou text dopilovali a tento zredigovaný text předali sazečce.

Následuje tak ještě sazba, korektury a příprava finálních tiskových dat:

  1. Sazečka dělá to, že vezme připravený finální text a zaplní jím knihu - text vysází. Postará se o to, aby každá jednotlivá stránka byla správně, vše v knize bylo na svém místě a respektovaly se vstupy od grafičky.
  2. Jakmile bude text vysázený, zašleme ho na korektury. Jde o finální aktivitu, kdy se text prochází a hledají se gramatické a stylistické chyby, špatně rozdělená slova, nejednotnost v nadpisech a podobně.
  3. Po sazbě a korekturách se text ještě zkontroluje a vytvoří se finální tisková data, která jsou již používána pro tisk knihy.

Už za sebou máme obrovský kus práce. Na úpravě textu jsme si dali opravdu záležet a věřím, že to při čtení oceníte. Proces běží podle plánu a já jsem přesvědčen o tom, že kniha bude hotova dříve, než bylo plánováno. Zatím se držíme oficiálního data vydání 
29. listopadu s tím, že předplatitelé budou mít knihu samozřejmě dříve!

Díky za podporu a trpělivost.

Mějte klidné letní dny,
Ivo